Wolf,my love

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pravda o vlkoch

Aky je v skutocnosti vlk...

Vlk je fascinujuce zviera,na ktore ale maju bohuzial ludia mylne predstavy.Moze za to snad literatura a klamlive pribehy o vlkoch?Preco sa vlastne vlk povazuje za krvilacne a nelutostne zviera,vrazdiace vsetko co mu vojde do cesty ked to vobec nieje pravda.Vlk je v skutocnosti plache a bojazlive zviera a zautoci na cloveka len vtedy ked ho clovek napadne co sa stava dost casto a ludia sa vyhovaraju ze ich napadol vlk iba tak bezdovodne.Ked vidi vlk cloveka tak utecie a na to miesto kde ho stretol sa niekedy nevrati aj niekolko tyzdnov.

Trochu o minulosti vlka......

Vlci v minulosti obyvali velke oblasti Severnej Ameriky,Europy,Azie ci Blizkeho vychodu.Bohuzial posobenim ludskej cinnosti vsak z mnohych uzemi vymizli.Hlavnými motívmi jeho odstrelu boli škody, ktoré robili pastierom zabíjaním dobytka.Ale aj strach obyvatestva,ze vlk je pre cloveka nebezpecny ale aj zárobok a úžitok zo surovín z vlka.Vlk zil povodne v kazdom tipe krajiny.V dnešnej dobe žijú vlci v rozsiahlých častiach Ruska, Europy a Kanady.. Celkovo vlk nepovažuje za ohrozený druh, aj keď niektoré lokálne populácie sú na pokraji vyhynutia.Za posledné roky vznikol trend začleňovať vlkov späť do oblastí, kde už dlho nežijú .

Strach z vlka..

Dávne povesti ako vlčie svorky vyzabíjali cele dediny alebo rozprávky ako Červená Karkulka alebo Zlý vlk a tri prasiatka vštiepujú každému dieťaťu pocit, že vlk je krvilačný a voči človeku agresívny. Vlk je v skutočnosti veľmi plachý a človeka sa bojí. Nikdy nebol zaznamenaný žiaden prípad napadnutia človeka vlkom.V modernej spoločnosti sa znižuje strach z vlka a čoraz viac ľudí podporuje jeho prítomnosť.Na Slovensku s prítomnosťou vlka v naších lesoch súhlasí 57,6 % obyvaťeľstva.V  USA so znovuprivedením vlka do Yellowstonskeho parku súhlasilo 73 % opýtaných. Obavy pastierov o dobytok je pochopiteľný, ale z veľkej miery je zapríčinený nízkou ochranou stád. V 80,6 % slovenských salašoch mali v roku 2001 pastierskych strážnych psov (PSP) uviazaných, čo im neumožnilo aktívne chrániť čriedu [2] . Výskumy potvrdili, že PSP výrazne znižujú straty. V roku 2002 malo len 28 zo 152(18,4 %) čried nainštalované elektrické oplôtky. Aj napriek nižším bezpečnostním opatreniam zabili vlci na Slovensku v rokoch 2001-2003 iba 0,5-0,7 % oviec v oblasti výskytu týchto šeliem.To predstavovalo škodu vo výške medzi 3-4 miliónmi slovenských korún .Poistením stádam sa škoda za zabitie dobytka vypláca.vlk

Anatomia a vzhlad..

Velkost

Najväčší vlci žijú na Sibiri a v Kanade, kde dosahujú hmotnosť okolo 80 kg až nad 100kg (počet týchto jedincov je však aj v týchto oblastiach nízky).Samice vážia asi o 20% menej ako samci. Priemerná váha sa podľa druhu pohybuje od 30 do 60 kg. Výška v ramene je 80 až 105 cm. Tym sa stavaju najväcsou selmou.Ich veľkosť ešte znásobuje srsť, ktorá je v zime dlhá až 6cm. Hriva je 15cm široká a srsť na nej dosahuje dľžku od 10cm do 13cm. Chlpy na nej vyrastajú zo svalu, ktorý ich umožňuje podvihnúť, čím vytvára dojem ešte väčšej veľkosti.Vzdialenost od nosa po koniec chvosta sa pohybuje od 180 až 270 cm , chvost je až50, niekedy 60 cm.Veľkosť závisí od druhu,množstva potravy a zemepisnej sirky.Plnú veľkosť nadobudnú za 1 rok od narodenia.

Stavba tela...

V porovnaní so psom rovnakej veľkosti má vlk užšiu hrud,nohy sú v pomere ku telu dlhšie a stopy ľavých a pravých nôh sú bližšie k sebe.

Končatiny

Predné majú väčšiu veľkosť ako zadné, pričom na predných je piaty prst uložený cca. 5cm nad labkou.Naježená srsť a špeciálna curkulacia ich chráni pred zamrznutím.Pachové žlazy medzi prstami umožňujú lepšiu orientáciu a zároveň aj informujú ostatných o svojom pohybe.Narozdiel od človeka vlk chodí iba po prstoch a nie celom chodidle. Oblasť dotyku predných labiek so zemou je veľká, vďaka čomu môžu ľahšie prenášať váhu a pohybovať sa po snehu.

Sfarbenie....

Farba vlka sa líši(sivá, biela, čierna, červená, hnedá...) Tieto farby sa medzi jedincami miešajú, vo svorke nie sú všetky vlky rovnako sfarbené. Takisto väčšina vlkov nie je jednofarebná. Sfarbenie tiež súvisí s prostredím kde žijú(Vlk etiópsky-oranžový, Vlk arktický-biely...). Pri narodení majú spravidla mláďatá tmavšiu srsť a modré oči, ktoré sa približne po 10 týždňoch zmenia na zlatožlté.

 


Historia vlka | stály odkaz

Komentáre

  1. Vlky!
    Ja neviem čo ľudia majú proti vlkom,ja ich zbožňujem,milujem!Sú to tie najúžasnejšie zvieratá na tomto svete!
    publikované: 09.03.2008 18:29:47 | autor: Tonksová (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Milujem
    milujem vlky aj napriek tomu ze podla mojej mamy su to nesympaticke tvory, pre na su to najkrajšie tvory na tejto zemy :*.



    Vlk je mýtické zviera opradené bájkami a zároveň symbol
    divokej nespútanej prírody!
    publikované: 22.10.2011 14:50:09 | autor: Pagáčik (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014